Gibajmo se!

Ustvarjeno: 22 maj 2018

Ekipa Zdravstvenega doma Lenart je v soboto, 12. maja, na ŠRC Polena izvedla delavnico Gibam se, ljudem bolj poznano pod imenom Preizkus telesne pripravljenosti na 2 km oz. test hoje. Namen dogodka je bil ljudi motivirati in jim pomagati pri vzpostavitvi aktivnega življenjskega sloga. Preizkusa se je udeležilo 65 ljudi od tega 39 žensk in 26 moških. Ena izmed novosti je bila izvedba  6-minutnega preizkusa telesne pripravljenosti, katerega se ga je udeležila ena oseba. Sočasno so  predstavili pravilne tehnike nordijske hoje, kjer je bilo udeleženih osem oseb.
Rezultati preizkusa telesne pripravljenosti so pokazali, da je med 39 udeleženkami bila povprečna starost 51 let - 43 odstotkov žensk je po preizkusu sodeč telesno dovolj pripravljenih, primerno svoji starosti, 57 odstotkov žensk pa bi, glede na svojo starost in telesne značilnosti, lahko bile bolj telesno pripravljene. Med ženskami jih je imelo 67 odstotkov indeks telesne mase v mejah normale, 33 odstotkov pa jih ima povišano telesno težo. Med 26. udeleženci moške populacije je bila njihova povprečna starost 50 let. Od tega je 88 odstotkov moških po rezultatih preizkusa dobro telesno pripravljenih, 12 odstotkov pa manj. Indeks telesne mase je imelo v mejah normale 61 odstotkov moških, prekomerno težo pa 39 odstotkov. Na dogodku je bila prisotna tudi kineziologinja, reševalci z reševalnim vozilom, maskota ZD Lenart Rafko ter zdravnik, ki je nekaj udeležencev pregledal, da jim je dovolil opravljanje preizkusa telesne pripravljenosti, saj jim je bil izmerjen previsok krvni tlak. Preizkus so na koncu lahko opravili vsi. Zdravstveni delavci so bili udeležencem na voljo za morebitni preventivni nasvet, predstavili pa so tudi preventivne delavnice, ki jih izvajajo v okviru Centra za krepitev zdravja pod vodstvom Klavdije Dvoršak, dipl. m. s.