Finale tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani

Ustvarjeno: 09 junij 2010

Preventivna akcija »ZA ČISTE ZOBE OB ZDRAVI PREHRANI« je ena od oblik zdravstveno vzgojnega delovanja zobozdravstvene vzgoje, ki poteka pod okriljem Stomatološke sekcije Slovenskega zdravniškega društva. Namen akcije je, da osnovnošolcem neprisiljeno privzgojimo navado rednega in pravilnega čiščenja zob, ter jih motiviramo za zdrav način prehranjevanja.
V zdravstvenem domu Lenart smo v sodelovanju z vsemi osnovnimi šolami v regiji, ponovno pripeljali akcijo do konca. Vanjo so vključeni učenci osnovnih šol od drugega do petega razreda. Poteka pa tako, da preventivni sestri večkrat na leto, nenapovedano prideva v razred in oceniva čistost zob, hkrati pa učence učiva, kako naj si pravilno umivajo zobe in kako pomembna je zdrava prehrana v obdobju osnovnošolca. Otroci svojemu razredu z ustno higieno priborijo nagradne točke. Zmaga razred, ki zbere največ točk.

NAJVEČJO SKRB ZA ZOBE SO POKAZALI:
OSNOVNA ŠOLA     RAZRED     DOSEŽENIH %
LENART                      3.B                    96%
CERKVENJAK             3.A                   96%
SVETA ANA                 2.B                   96%
VOLIČINA                    2.A                   94%
BENEDIKT                   4.B                   94%
SVETA TROJICA          2.A                   91%
JUROVSKI DOL           5.R                  90%
LOKAVEC                   2.R+3.R             90%

Vse zmagovalne razrede smo v sredo 9.6.2010 povabili na zaključno prireditev v Kulturni dom Lenart. Otroci so kot vstopnico prejeli medaljo- zobek. Najprej so si ogledali kratko dramatizacijo, kjer je Zobna vila poučila deklico Brino o zdravih navadah za zobe deklico. Nato smo si skupaj ogledali animirano- igrano komedijo Alvin in veverički 2. Otroci so bili ob zaključku vidno zadovoljni.
Od vseh sodelujočih je še 282 otrok prejelo pohvalo za zmeraj čiste zobe, drugo uvrščeni razredi pa so od glavnega pokrovitelja Merkatorja prejeli osvežilne robčke.
Ob koncu bi se zahvalili vsem otrokom, učiteljem in staršem za sodelovanje. Vodstvu zdravstvenega doma Lenart za finančno podporo in posameznikom, ki so nama nesebično priskočili na pomoč. Hvala tudi fotografu Jollyu.
Za zdravje otrokovega zobovja pa so najbolj odgovorni starši, saj so tisti, ki otroka spodbujajo k vsakodnevnemu umivanju zob in mu ponudijo zdrav obrok.
S skupnimi močmi bomo otroci, starši, učitelji, preventivne medicinske sestre in zobozdravniki lahko dosegli, da bodo imeli osnovnošolci čiste in zdrave zobe.
Vsem zmagovalcem iskrene čestitke z željo, da se prihodnje šolsko leto ponovno srečamo.
Ksenija in Branka